Főoldal » Napló » Aktuális |
Aktuális információk [3] |
Hirdetések a fejezetében: 3 Összes látható hirdetés: 1-3 |
|
A Diótörő meséjét –Csajkovszkij csodálatos balettja révén– mindenki ismeri. Mi egy olyan feldolgozást készítettünk –az eredeti Ernst Theodor Amadeus Hoffmann által írt mese alapján– melybe a balett szervesen illeszkedik. A gyermekek számára a prózai megfogalmazás könnyebben érthetővé válik az amúgy bonyolult – álomjelenetekkel tűzdelt balett szvithez képest.
Diótörő A Diótörő meséjét –Csajkovszkij csodálatos balettja révén– mindenki ismeri. Mi egy olyan feldolgozást készítettünk –az eredeti Ernst Theodor Amadeus Hoffmann által írt mese alapján– melybe a balett szervesen illeszkedik. A gyermekek számára a prózai megfogalmazás könnyebben érthetővé válik az amúgy bonyolult – álomjelenetekkel tűzdelt balett szvithez képest. |
1693-ban a török uralom alóli felszabadulás emlékére I. Lipót király hálája jeléül megismételte ezt a felajánlást. Máriát, a magyarság patrónáját évszázadokon át Nagyboldogasszony napján ünnepelték.
A magyar honfoglalás millenniumán, 1896-ban aztán Vaszary Kolos bíboros, esztergomi prímás-érsek kérésére a Szentszék is elismerte a Mária-tisztelet nemzeti jellegét, és XII. Leó pápa külön ünnepet engedélyezett október második vasárnapjára. Szent X. Piusz pápa az ünnepet október 8-ára tette át, majd a második vatikáni zsinat után a Magyar Püspöki Kar szeptember 12-re helyezte át, de 1984-től ismét október 8-án ülik.
1980-ban Szent II. János Pál pápa ezen a napon szentelte fel a Szent Péter-bazilika altemplomában az új magyar kápolnát, a Magyarok Nagyasszonya tiszteletére. (A régit, a II. Szilveszter pápa által adományozott kápolnát a bazilika bővítése miatt 1776-ban lebontották.)
A Regnum Marianum barokk világában a Napba öltözött Asszony ábrázolásából bontakozott ki a Patrona Hungariae jellegzetes ikonográfiája. Ezen a Szűzanya fejére a tizenkét csillagú korona helyett a magyar Szent Korona, a karján ülő kis Jézus helyébe az országalma, Mária másik kezébe pedig az ország jogara, kormánypálcája került, a lábánál feltűnő félhold a török veszedelem elmúltával bőségszaruvá, mintegy a magyar Kánaán jelképévé alakult. Legismertebb Mária-énekünk is e szavakkal kezdődik: Boldogasszony Anyánk, régi nagy Patrónánk!, a magyar katolikusok évszázadokig, a Himnusz megszületéséig ezt énekelték nemzeti imaként.
OKTÓBER 8.
A Nap kel: 6 óra 52 perckor, nyugszik: 18 óra 10 perckor.
NÉVNAPOK: Benedikta, Brigitta, Demeter, Dömötör, Etelka, Gitta, János, Koppány, Mária, Pelágia, Pelágiusz, Semjén, Simeon, Simon
1876. TORMAY CÉCILE író, szerkesztő, a két világháború közötti időszak elismert írója, közéleti szereplő (140 éve) 1991. ANTONI FERENC biokémikus, akadémikus, a lézer orvosi alkalmazásának magyarországi kezdeményezője (25 éve)
IDŐJÁRÁS
|