Főoldal » Napló » Aktuális

Aktuális információk [3]

Hirdetések a fejezetében: 3
Összes látható hirdetés: 1-3

 

 

Aktuális információk | Megtekintések száma: 40 | Dátum: 2023-06-04 | Hozzászólások (0)

A Diótörő meséjét –Csajkovszkij csodálatos balettja révén– mindenki ismeri. Mi egy olyan feldolgozást készítettünk –az eredeti Ernst Theodor Amadeus Hoffmann által írt mese alapján– melybe a balett szervesen illeszkedik. A gyermekek számára a prózai megfogalmazás könnyebben érthetővé válik az amúgy bonyolult – álomjelenetekkel tűzdelt balett szvithez képest.
 

Diótörő
A Nektár Színház vendégjátéka

A Diótörő meséjét –Csajkovszkij csodálatos balettja révén– mindenki ismeri. Mi egy olyan feldolgozást készítettünk –az eredeti Ernst Theodor Amadeus Hoffmann által írt mese alapján– melybe a balett szervesen illeszkedik. A gyermekek számára a prózai megfogalmazás könnyebben érthetővé válik az amúgy bonyolult – álomjelenetekkel tűzdelt balett szvithez képest.

A történet Karácsony estéjén játszódik amikor is a testvérpár –Marika és Frici– izgatottan várják az ajándékokat. Legfőképp keresztapjuk meglepetésére kíváncsiak, hiszen ő minden évben valami különlegességgel kedveskedik nekik. Most sincs ez másképp... A Diótörő érkezik... A bábu a mese szabályai szerint életre kel és Marika képzeletében álmai Hercegévé válik... Megküzd az Egérkirállyal... majd a fináléban Ferdinánd személyében belép az ajtón.

Az előadást óvodásoknak és kisiskolásoknak ajánljuk, de az a felnőtt sem fog unatkozni, aki őket elkíséri.

Az előadás hossza 60 perc

Az előadásban Csajkovszkij azonos című balett szvitjének zenéje csendül fel.
E. T. A. Hoffmann azonos című meséje alapján írta : Borbély Viktória
Versszöveg : Csík Csaba
Koreográfia : Szilágyi Kürti Gyula

Szereposztás:

D i ó t ö r ő : Vámos Viktor (balett);
M a r i k a : Vincze Kata;
F r i c i : Balogh Ferenc;
Á l o m l á n y : Hevesi Anna - Pétery Melinda (balett);
K e r e s z t a p a : Borbély János;
A n y a : Fodor Viktória

Az előadás létrejöttében közreműködtek:
Díszlet - jelmez : Keresztury Kata
Scenica - látvány : Juhász András, Pétery Boldizsár
Báb : Koryürek Vera – Kmetty Olívia

Aktuális információk | Megtekintések száma: 128 | Dátum: 2021-12-17 | Hozzászólások (0)


A hagyomány szerint Szent István király halála előtt 1038-ban, Nagyboldogasszony napján Szűz Mária oltalmába ajánlotta koronáját és országát. A krónikák szerint így imádkozott: "Egek Királyné Asszonya! A te oltalmadba ajánlom népemet és nemzetemet. Vigyázz reá, mint a te országodra!" Őseink ezt a felajánlást szent örökségként származtatták nemzedékről nemzedékre. A Mária és hazánk közti kapcsolat a nép lelkében is tovább élt, bizonyság erre a magyar költészet, ima- és énekvilág, számtalan Mária-kegyhelyünk és zarándoklataink, a nép áhítata.

 

1693-ban a török uralom alóli felszabadulás emlékére I. Lipót király hálája jeléül megismételte ezt a felajánlást. Máriát, a magyarság patrónáját évszázadokon át Nagyboldogasszony napján ünnepelték.

 

 

A magyar honfoglalás millenniumán, 1896-ban aztán Vaszary Kolos bíboros, esztergomi prímás-érsek kérésére a Szentszék is elismerte a Mária-tisztelet nemzeti jellegét, és XII. Leó pápa külön ünnepet engedélyezett október második vasárnapjára. Szent X. Piusz pápa az ünnepet október 8-ára tette át, majd a második vatikáni zsinat után a Magyar Püspöki Kar szeptember 12-re helyezte át, de 1984-től ismét október 8-án ülik.

 

 

1980-ban Szent II. János Pál pápa ezen a napon szentelte fel a Szent Péter-bazilika altemplomában az új magyar kápolnát, a Magyarok Nagyasszonya tiszteletére. (A régit, a II. Szilveszter pápa által adományozott kápolnát a bazilika bővítése miatt 1776-ban lebontották.)

 

 

A Regnum Marianum barokk világában a Napba öltözött Asszony ábrázolásából bontakozott ki a Patrona Hungariae jellegzetes ikonográfiája. Ezen a Szűzanya fejére a tizenkét csillagú korona helyett a magyar Szent Korona, a karján ülő kis Jézus helyébe az országalma, Mária másik kezébe pedig az ország jogara, kormánypálcája került, a lábánál feltűnő félhold a török veszedelem elmúltával bőségszaruvá, mintegy a magyar Kánaán jelképévé alakult. Legismertebb Mária-énekünk is e szavakkal kezdődik: Boldogasszony Anyánk, régi nagy Patrónánk!, a magyar katolikusok évszázadokig, a Himnusz megszületéséig ezt énekelték nemzeti imaként.

 

 

OKTÓBER 8.

 

A Nap kel: 6 óra 52 perckor, nyugszik: 18 óra 10 perckor.
A Hold kel: 13 óra 30 perckor, nyugszik: 23 óra 0 perckor.

 

NÉVNAPOK: Benedikta, Brigitta, Demeter, Dömötör, Etelka, Gitta, János, Koppány, Mária, Pelágia, Pelágiusz, Semjén, Simeon, Simon
Katolikus naptár: a Magyarok Nagyasszonya ünnepe; Koppány és Benedikta
Református naptár: Koppány, Etelka
Evangélikus naptár: Koppány
Zsidó naptár: tisri hónap 6. napja


OKTÓBER 8-ÁN SZÜLETETT:

1876. TORMAY CÉCILE író, szerkesztő, a két világháború közötti időszak elismert írója, közéleti szereplő (140 éve)
1896. VENDEL MIKLÓS Kossuth-díjas geológus, egyetemi tanár, akadémikus (120 éve)
1901. SÁLYI ISTVÁN Kossuth-díjas gépészmérnök, egyetemi tanár (115 éve)
1921. GÖNDÖR KLÁRA Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész (95 éve)
OKTÓBER 8-ÁN HALT MEG:

1991. ANTONI FERENC biokémikus, akadémikus, a lézer orvosi alkalmazásának magyarországi kezdeményezője (25 éve)
1991. KERTÉSZ GYULA Erkel Ferenc-díjas operarendező, érdemes művész (25 éve)

 

IDŐJÁRÁS
Északon, északkeleten már több órára kisüt a nap, dél felé haladva azonban egyre vastagabb lesz a felhőzet, és délen, délnyugaton főként a nap első felében még gyenge eső is előfordulhat. A Dél-Alföld kivételével élénk, északon, északkeleten többször erős lesz a keleti, északkeleti szél. Hajnalban 4-11, napközben 12-19 fok várható.

 

Aktuális információk | Megtekintések száma: 89 | Dátum: 2021-10-07 | Hozzászólások (0)